Zastanawiasz się czy warto otworzyć własną kancelarię notarialną? A może po prostu zastanawiasz się ile zarabia standardowa kancelaria notarialna Kraków? W tym artykule powiemy właśnie o usługach notarialnych i ich cenach. Zapraszamy do lektury.
W jakich sytuacjach udać się do notariusza?
Notariusz jest prawnikiem zajmującym się tworzeniem aktów prawa czyli aktów notarialnych. W jakich sytuacjach w praktyce warto, a nawet trzeba udać się do notariusza? Chcesz spisać testament? A może podpisać intercyzę? Kancelaria notarialna Kraków zaprasza! Ale wyszczególnijmy sytuacje w których potrzebny jest ten prawnik.
- Kupno lub sprzedaż nieruchomości – Aby obracać nieruchomościami, niezbędne jest wystawienie aktu notarialnego, który poświadcza transakcję.
- Darowanie nieruchomości – Niestety, w Polsce nawet ofiarując coś komuś trzeba płaci dodatkowe podatki. Notariusz najlepiej orientuje się, w jakiej sytuacji są one konieczne.
- Podpisanie intercyzy – Jest to coraz popularniejsza forma zabezpieczenia majątku własnego jednego ze współmałżonków.
- Spisanie lub unieważnienie testamentu – Kwestia pieniędzy zwykle budzi wiele kontrowersji, również w rodzinach. Dlatego spisanie testament nie jest proste, a po śmierci jego właściciela często inni próbują podważyć jego postanowienia. Dlatego podpis notariusza jest tak ważny.
- Poświadczenie, że kopia dokumentu jest zgodna z oryginałem – Ponieważ próby oszustw są tak częste, niektóre instytucje wymagają prawnego potwierdzenia, że kopia dokumentu jest zgodna z oryginałem.
Ile zarabia kancelaria notarialna Kraków?
Zdecydowanie opłaca się być notariuszem. Jeśli masz smykałkę do nauki i interesujesz się prawem, a ponadto nie byłeś karany za jego naruszanie, poważnie przemyśl możliwość pracy jako notariusz Kraków. Osoba na tym stanowisku zarabia średnio 4280 złotych netto. Wysokość zarobków na tym stanowisku w dużej mierze zależy od doświadczenia. Notariusz z dużym doświadczeniem i zaufaniem może zarabiać nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie! Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że duże miasta mają nieco inne stawiki, niż małe mieściny.