poradydlakazdego

Suszarnia do biomasy – jakie wyróżniamy jej rodzaje?

Biomasa wykorzystywana jest jako paliwo. Jest to odnawialne źródło energii, które ma coraz większe znaczenie. Biomasa to wszelkie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji. Jej forma jest zróżnicowana – stała, ciekła bądź gazowa. Coraz więcej osób decyduje się na wytwarzanie energii  czy ogrzewanie za pomocą biomasy. Producenci biomasy coraz chętniej dokonują zakupu suszarni do biomasy. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Suszarnia do biomasy – klasyfikacja

Na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze urządzenia i sprzęty. Ich celem jest zwiększenie wydajności pracy czy też zwiększenie produkcji i unowocześnienie zakładu pracy. Jeśli chodzi o biomasę, to coraz częściej inwestuje się w suszarnie do biomasy. W ofercie firm zajmujących się ich produkcją znaleźć można suszarnie z wykorzystaniem energii słonecznej, suszarnie bębnowe, suszarnie taśmowe, strumieniowe oraz fluidalne.

  1. Suszenie z wykorzystaniem energii słonecznej, dzięki nowoczesnej technologii jest przede wszystkim ekonomiczne. Jedyną wadą jest konieczność przerzucania materiału, w celu ułatwienia suszenia.
  2. Suszarnie bębnowe wykorzystywane są do suszenia materiałó9w sypkich. Jest to tradycyjne, często wykorzystywane rozwiązanie. Ważne, aby temperatura suszenia było odpowiednio ustawiona – nie może być ani za wysoka, ani za niska.
  3. Suszarnie taśmowe – wydłuża drogę suszenia, dzięki czemu wzrasta jakość suszonego surowca. Dodatkowo za pomocą tego sprzętu biomasa jest również segregowana i czyszczona.
  4. Suszarnie pneumatyczne – materiał suszony jest za pomocą pary wodnej bądź gorącego powietrza. Biomasa ma krótki kontakt z czynnikiem suszącym, dlatego najlepiej sprawdzają się materiały sypkie, o małych średnicach.
  5. Suszarnie fluidalne – pozwalają na szybkie odparowanie wody z trocin. Zaletą jest naturalne czyszczenie surowca.
Suszarnie taśmowe

Cel wykorzystania suszarni do biomasy

Na wilgotność surowca wpływa rodzaj surowca, termin zbioru, obróbka wstępna surowca, sposób i okres magazynowania. Biomasa o wysokiej wilgotności nie jest wykorzystywana w procesie spalania. Dlatego też w tym celu wykorzystuje się suszarnie do biomasy, których celem jest wysuszenie biomasy. Proces suszenia biomasy może następować w sposób naturalny. Jednak jest to znacznie bardziej czasochłonne i mniej precyzyjne. Suszenie w warunkach naturalnych zależne jest również od warunków atmosferycznych.