Biomasa wykorzystywana jest jako paliwo. Jest to odnawialne źródło energii, które ma coraz większe znaczenie. Biomasa to wszelkie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji. Jej forma jest zróżnicowana – stała, ciekła bądź gazowa. Coraz więcej osób decyduje się na wytwarzanie energii czy ogrzewanie za pomocą biomasy. Producenci biomasy coraz chętniej dokonują zakupu suszarni do biomasy. Co powinniśmy o nich wiedzieć?
Suszarnia do biomasy – klasyfikacja
Na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze urządzenia i sprzęty. Ich celem jest zwiększenie wydajności pracy czy też zwiększenie produkcji i unowocześnienie zakładu pracy. Jeśli chodzi o biomasę, to coraz częściej inwestuje się w suszarnie do biomasy. W ofercie firm zajmujących się ich produkcją znaleźć można suszarnie z wykorzystaniem energii słonecznej, suszarnie bębnowe, suszarnie taśmowe, strumieniowe oraz fluidalne.
- Suszenie z wykorzystaniem energii słonecznej, dzięki nowoczesnej technologii jest przede wszystkim ekonomiczne. Jedyną wadą jest konieczność przerzucania materiału, w celu ułatwienia suszenia.
- Suszarnie bębnowe wykorzystywane są do suszenia materiałó9w sypkich. Jest to tradycyjne, często wykorzystywane rozwiązanie. Ważne, aby temperatura suszenia było odpowiednio ustawiona – nie może być ani za wysoka, ani za niska.
- Suszarnie taśmowe – wydłuża drogę suszenia, dzięki czemu wzrasta jakość suszonego surowca. Dodatkowo za pomocą tego sprzętu biomasa jest również segregowana i czyszczona.
- Suszarnie pneumatyczne – materiał suszony jest za pomocą pary wodnej bądź gorącego powietrza. Biomasa ma krótki kontakt z czynnikiem suszącym, dlatego najlepiej sprawdzają się materiały sypkie, o małych średnicach.
- Suszarnie fluidalne – pozwalają na szybkie odparowanie wody z trocin. Zaletą jest naturalne czyszczenie surowca.
Cel wykorzystania suszarni do biomasy
Na wilgotność surowca wpływa rodzaj surowca, termin zbioru, obróbka wstępna surowca, sposób i okres magazynowania. Biomasa o wysokiej wilgotności nie jest wykorzystywana w procesie spalania. Dlatego też w tym celu wykorzystuje się suszarnie do biomasy, których celem jest wysuszenie biomasy. Proces suszenia biomasy może następować w sposób naturalny. Jednak jest to znacznie bardziej czasochłonne i mniej precyzyjne. Suszenie w warunkach naturalnych zależne jest również od warunków atmosferycznych.